Celoslovenský projekt sa uskutočňuje pod záštitou ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Martiny Lubyovej.
Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc je „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: „100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“.
Cieľom celoslovenského projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.
„NA NÁVŠTEVE U TAJOVSKÉHO“
tohto podujatia sa zúčastnili žiaci 5.-9. ročníka. Cieľom aktivít bolo spoznať osobnosť J.G.Tajovského - spisovateľ, prozaik, dramatik, vedúca osobnosť druhej vlny slovenského literárneho realizmu. Naša kultúra má v Jozefovi Gregorovi Tajovskom svojho významného realistického spisovateľa. Od vstupu do literárneho života nachádzal cestu k slovenskému ľudu, k jeho kultúre, s veľkou pozornosťou si všímal jeho život, odkrýval jeho mravné hodnoty, ale i otvorene písal o necnostiach a biedach, ktoré náš ľud, či z viny cudzích, či vlastných panských vrstiev, alebo z viny jednotlivcov, stíhali. Napriek tomu dával Tajovský najavo, že chudobní ľudia sú mravnejší ako bohatí, že sú „tajnými boháčmi“, vedia sa rozhodovať pre ľudské dobro.
5. – 9. ročník:
Aktivita pozostávala z piatich častí:
1.časť-Rozhlasová relácia – Život a dielo JGT
2.časť-U Tajovského – Starootcovský cyklus – čítanie poviedok
3.časť-Tajovského kalendár
4.časť-Tvorivá dielňa mladých spisovateľov
5.časť-Literárne chuťovky
PaedDr. Rusnáková Viera