Aktivity – „MAREC MESIAC KNIHY“
História kníh kráča ruka v ruke s históriou prvých vyspelých civilizácií. Knihy v sebe skrývali tajomstvá, príbehy a prežili až do dnešnej doby.
Kniha a literatúra má aj v dnešnom modernom svete svoje stále miesto, aj keď sa zdá, že sa od knihy vzďaľujeme, sú to najmä, školy, učitelia slovenského jazyka, ktorí sa snažia svojimi aktivitami vštepovať žiakom lásku ku knihám.
V tomto školskom roku už tradične sa mesiac knihy niesol v ZŠ s MŠ Oravská Polhora 130 v duchu tradícií a učitelia slovenského jazyka a literatúry na 2. stupni pripravili pre žiakov zaujímavé podujatia.
4. marca 2022 sa žiaci 7.A,B. - 8.A,B triedy stali knižnými detektívmi, pátrali v knihách, aby objavili odpovede na zadané otázky. Aktivita „ KNIŽNÍ DETEKTÍVI“ v školskej knižnici boli zamerané na rozvoj logického myslenia.
16. marca 2022 sa uskutočnilo školské kolo súťaže Hviezdoslavov Kubín, do ktorého sa zapojili žiaci 5. – 9. ročníka. Víťazi jednotlivých kategórií v prednese poézie a prózy súťažili 22. marca 2022 v okresnom kole v Námestove.
16. marec je Dňom ľudovej rozprávky. Tento deň sa spája s narodením slovenského rozprávkara Pavla Dobšinského, zberateľa slovenských ľudových rozprávok, ktorý sa narodil v Slavošovciach na Gemeri v roku 1828. Žiaci 7. -8. ročníka si Deň ľudovej rozprávky pripomenuli na hodinách literatúry .
30. marca 2022 pripravili p. učiteľky vyučujúce slovenský jazyk a literatúru podujatie Čitateľský maratón – „Čítam, čítaš, čitame“ V 5.-6. ročníku sme počas vyučovania literatúry trénovali plynulosť čítania a pozornosti pomocou čitateľského maratónu. Žiaci si odovzdávali štafetu čítania – každý prečítal jednu vetu povesti – piataci a báje – šiestaci. Na konci sme vyhodnotili správnosť čítania, plynulosť a melódiu čítania. Potom sme sa porozprávali o prečítanej povesti – Kôň so zelenou hrivou a báji – Prečo je Váh divá rieka. Žiaci hodnotili, kto najlepšie a najkrajšie čítal.
Pani učiteľky vyučujúce slovenský jazyk zapojili žiakov 5. – 9. ročníka v mesiaci marec do „Týždňa hlasného čítania“. Počas piatich dní žiaci čítali rôzne knihy:
5.ročník – Jozef Horák –Povesti spod Sitna
6.ročník – Staré grécke báje (výstup: ilustrácie k prečítaným mýtom)
7. ročník – Jack London – Volanie divočiny ( výstup: charakterizovať hlavnú postavu
a povedať svoje pocity z knihy)
8.ročník – Jacqueline Wilsonová – Vzdušné zámky ( výstup: charakteristika hlavnej
postavy a stručný obsah deja)
9. ročník – Zuzana Šulajová – Džínsový denník ( výstup: Chlapci mali napísať,
čo nové sa dozvedeli o dievčenskej duši a čo ich na zmýšľaní dievčat
prekvapilo, dievčatá mali napísať, či sa stotožnili s hlavnou hrdinkou
a ak áno, tak v čom.)
V priebehu mesiaca marec sme tiež realizovali Týždeň aktívneho čítania pri príležitosti mesiaca knižníc. Žiaci počas týždňa na každej hodine prečítali časť – úryvok z kníh: povesti a báje. Taktiež sme sa zhovárali o gréckej mytológii. Na konci týždňa žiaci vyhotovili projekty vo dvojiciach o mýtoch, ktoré čítali. Navštívili sme okrem toho aj priestory školskej knižnice, kde si žiaci mohli požičať knihy na čítanie doma. Vyhotovovali čitateľský denník, kde si rozvíjali čitateľské zručnosti. Najlepší recitátori sa zúčastnili súťaže v recitovaní: Hviezdoslavov Kubín a Šaliansky Maťko.
Čítam, teda som
Projektový výstup jednotlivcov zo 6.C, 7.C a 9. ročníka, ktorého cieľom bolo vzájomné rozšírenie čitateľských obzorov a recipročná motivácia k čítaniu kníh. Žiaci oboznamovali spolužiakov s knihou, ktorú v poslednom období čítali a snažili sa im sprostredkovať emócie, ktoré v nich daná kniha vyvolala.
Hádaj, kto som
Skupinová aktivita realizovaná v 7.C. Žiaci dostali charakteristiky rôznych literárnych hrdinov a spoločne museli identifikovať meno postavy. Pátranie bolo o to ťažšie, že s niektorými postavami sa na hodine literatúry ešte len stretneme.
Starší čítajú mladším – 6.C
Na základe 1. aktivity boli z 9. ročníka vybraní štyria žiaci, ktorí šiestakom čítali zaujímavú ukážku z obľúbenej knihy a následne im rozprávali o svojich pocitoch pri čítaní tej knihy.
Čítam, čítaš, čítame
Žiaci 7.A,B a 8.A,B triedy sa na hodinách literatúry kreatívne stvárnili jednotlivé ukážky vybraných literárnych diel, kreatívne spracovali – Jules Verne – Cesta na Mesiac a Arthur Conan Doyle – Na ten obraz nikdy nezabudnem.
Uvedenými podujatiami sa snažíme pritiahnuť žiakov ku knihám a presvedčiť ich, aby v dnešnej modernej počítačovej dobe nezanevreli na čítanie
PaedDr. Rusnáková Viera