Svetová zdravotnícka organizácia vyhlasuje každoročne 22. marec za „Svetový deň vody“. Deň vody si svet pripomína každoročne už od roku 1993, kedy bol prvýkrát vyhlásený Valným zhromaždením OSN. Je oslavou úcty a pokory k vode. Zameriava sa najmä na zdôraznenie dôležitosti zabezpečenia dostatku zdravotne bezpečnej pitnej vody pre každého obyvateľa na Zemi a racionálne hospodárenie s jej zdrojmi. Právo na prístup človeka k zdravotne bezpečnej vode je jedno zo základných práv človeka a hlavný atribút zdravého životného prostredia.
Voda je chemická látka, ktorá sa nachádza všade okolo nás. Pokrýva až 70% zemského povrchu. Je to jedna z najnevyhnutnejších zložiek potrebných pre život organizmov. Prejavuje sa v 3 skupenstvách: kvapalné, pevné a plynné. V kvapalnom skupenstve sa prejavuje v podobe vody bez farby, chuti či pachu. V plynnom skupenstve sa prejavuje v podobe pary, čo je príčinou vyššej teploty ovzdušia.
V pevnom skupenstve sa prejavuje v podobe ľadu, čo je zas príčinou nižšej teploty ovzdušia. Pomocou vyššej teploty sa voda začína odparovať a vzniká para, ktorá sa dostáva do vyššej nadmorskej výšky. Tam sa vzduch ochladzuje a para tuhne do podoby vody, prípadne ľadu alebo snehu. Vytvárajú sa oblaky a voda padá na zemský povrch v podobe dažďa alebo snehu. Napadaná voda alebo sneh sa dostanú do potoka, rieky, prípadne do mora, odkiaľ sa vyparuje do vyššej nadmorskej výšky a tento kolobeh sa stále opakuje.
Voda má pre našu planétu a jej obyvateľov nesmierny význam. Potrebujú ju všetky rastliny a živočíchy. Telo človeka tvorí približne 60 - 70% vody a to v podobe krvi a iných kvapalných látok. Nik nemôže prežiť bez vody viac ako 4 dni. Ľudia potrebujú vodu v domácnostiach, továrňach i pri poľnohospodárskych prácach.Voda sa tiež používa vo vodných elektrárňach. Elektrická energia z vodných elektrární predstavuje lacný zdroj energie v mnohých krajinách sveta. Napríklad v Kanade je 66% výroby energie kryté výrobou z vodných elektrární a v Nórsku je to dokonca 99%.
V mnohých oblastiach, ako napríklad vo východnej Afrike, je nedostatok dažďových zrážok a panuje v nich sucho. Nerastú tam takmer žiadne rastliny a zvieratá i ľudia zvádzajú neustály boj o prežitie.
Keďže zdroje pitnej vody sú obmedzené, je nemenej dôležité pitnou vodou neplytvať. Týmto problémom sa zaoberali aj ľudia v minulosti, o čom svedčí aj príslovie „Vode bola daná čarovná moc byť miazgou života na zemi“ (Leonardo da Vinci) .
LG.