• História športu na našej škole

        • TELESNÁ VÝCHOVA A ŠPORT V ZŠ  ORAVSKÁ POLHORA /1974 – 2014/

          Kurek Jozef Mgr.

          Prvou kvalifikovanou učiteľkou od prvej polovice sedemdesiatych rokov už minulého storočia bola Mgr. Drahurádová Dana spolu so svojou sestrou Mgr. Helenou  učiteľkou 1. – 4. ročníkov.  Venovali sa najmä športovej gymnastike, a to na veľmi dobrej úrovni. Naše gymnastky vyberali a pripravovali už od škôlkárok, čo bolo na tu dobu smelý a odvážny krok. Úspešne sa zúčastňovali  krajských i celoslovenských súťaži v Detve a Zvolene, kde bolo vtedajšie centrum Slovenskej vrcholovej  gymnastiky. Najlepšie gymnastky z tohto obdobia v našej škole boli:          Borovková Anna, Heretiková Ľubica, Rusnáková Monika, Pienčaková Anna, Kvasniaková Marta, Kovaliková Anna . Z tohto obdobia je aj pozoruhodné umiestnenie našich žiačok na 2. mieste na majstrovstvách Slovenska v Detve. Je len  veľkou škodou, že sa strediska jednotlivých športových odvetvi rozpadli, na základe zlých rozhodnutí  štátnych orgánov. 

          Po mojom príchode v októbri 1976 som bol postupne prehováraný riaditeľom školy pánom Sučákom Karolom a zástupcom školy pánom Michalom Berešíkom, aby som sa venoval najmä futbalu, ktorý bolo potrebné dostať na vyššiu úroveň. Mal som skúseností z vyšších súťaži, takže v priebehu troch rokov sa žiaci dostali do popredia. Z vtedajších najlepších žiakov treba spomenúť týchto: Hablak Miroslav, Borovka Anton, Jurášek Dárius, Rusnák Stanisláv, Nevedel Jozef, Zboroň Stanislav, Skurcoňak Vlado, ktorých som neskôr použil na oživenie a posilnenie starších družstiev. Keďže ku všetkým športom je potrebná zimná príprava, začali sme postupne s dopĺňaním kabinetu telesnej výchovy bežkami, v čom ma riaditeľ podporoval. V osemdesiatych rokoch bolo bežecké lyžovanie vo vtedajšom okrese Dolný Kubín na veľmi dobrej úrovni, pretože tu boli športové triedy a športové strediska bežeckého lyžovania v Zuberci, Dolnom Kubíne, Zákamennom, ale aj školy v ktorých bola tradícia- Oravské Veselé, Klin, Mútne, Breza, Námestovo, Oravská Jasenica, Oravská Lesná a Oravská Polhora. Počas zimy sa uskutočnilo v týchto centrách štyri až päť kôl bežeckých pretekov, prevažne v soboty a nedele. Vstával som o 4. hod. aby som pripravil lyže do príchodu autobusu,  to je nažehlil vosk, čo som sa postupne učil. V rokoch od 1985-1989 sa už konali posledné kolá aj v Oravskej Polhore na teréne okolo Slanej vody, čo bola pocta pre našich žiakov a ich zaradenie sa medzi najlepších. Z tohto obdobia máme terajších reprezentantov /Jašicová – Halinárová z Dolného Kubína, Bajčičak zo Zákamenného/. Z našich najlepších bežcov spomeniem: Cubínek Marián, Cubínek Štefan, Vorčák Daniel, Fidrik Anton, Praj Slavomír, Kurek Jozef ml. Plevjak Ján, Prisenžniaková Valéria a Marcela, Borovková Helena a Anna, Rentková Renáta, Skurcoňáková Janka, Janka Zoššáková, a mnoho ďalších šikovných a chtivých deti. Taktiež je veľkou škodou, že sa rozpadli športové strediska aj v tomto športe, čo sa ukazuje aj v reprezentácii Slovenska na olympiádach a MS.

           Gymnastickú prípravu som zdedil po mojich šikovných predchodkyniach Mgr. Dane a Helene Drahuradových, ako aj od Adama Belu výborného vysokoškolského učiteľa. Vo futbale som bol vedený dobrými trénermi 1. triedy, ktorí mi dali praktické skúsenosti z rozvoja bežeckej rýchlosti a vytrvalosti, výbušnej a dynamickej sily, i organizačnú prax.  Basketbal sa mi páčil ako vhodná hra pre rozvoj pohyblivosti, obratnosti , celkovej šikovnosti, rýchlosti reakcie a myslenia deti.

          Na atletiku sme mali najlepších vysokoškolských učiteľov na Slovensku /Róbert Rozim, Ľubomír Dropčo/, veľmi dobru konkurenciu v susednej ZŠ Rabča, ďalej to bolo výborné postavenie tohto  športu v Dolnom Kubíne v rámci Slovenska pod vedením Mgr.Barnabáša Uvegeša, Mgr. Alice Brlajovej a našej slovenskej rekordérky v hode oštepom Heleny Burgárovej, ku ktorým sme sa chceli priblížiť, čo bola naša najlepšia motivácia.   Keďže som mal talent na viaceré atletické disciplíny, zaviedli sme do vyučovania tri hlavné športy na našej škole, ktoré od roku 1984 sú akoby takou značkou školy v športovej príprave deti a mládeže.       

          Hlavné športy v našej škole sú ATLETIKA, BASKETBAL a GYMNASTIKA dievčat a chlapcov. 

          Ďalšie športy ktorým sa venuje na našej škole sú futbal, volejbal, hádzaná a najnovšie aj florbal. Súčasťou všestranného rozvoja pohybových zručnosti a pohybovej schopnosti je aj  plávanie, lyžovanie a turistika, ale aj ďalšie pohybové aktivity.

          ATLETIKA: O rozvoj atletiky  na hornej Orave sme sa snažili hneď po našom príchode v roku 1976 spolu s mojim spolužiakom so strednej a vysokej školy Mgr. Janom Pienčakom, ktorý nastúpil do susednej  školy v Rabči. Začali sme sa stretávať, súťažiť a učiť deti nové športy. Mal doma zošité dva veľké vrecia naplnené kúskami molitanu , tak tie sme používali na nácvik výšky a na prvé súťaže. Vtedy sa zakúpili v našej škole prvé dve gymnastické duchny, ktoré sme začali používať aj na nácvik a súťaže v skoku do výšky. Zaviedli sme skúšobne žiacku vianočnú latku za účasti ZŠ Rabča a ZŠ Oravskej Polhora, a od roku 1989 sme začali oficiálny prvý  ročník okresnej súťaže v skoku do výšky vždy v decembri, pod názvom: ŽIACKA VIANOČNÁ LATKA  v  ZŠ ORAVSKÁ POLHORA. V roku 1990 bolo zakúpené nové doskočisko, ktoré slúži do dnešných dní a pomohlo veľmi ku výraznému posunu vpred celého Námestovského okresu vo všetkých vekových kategóriach, najmä však po rozdelení okresov v roku 1996, pretože postupne aj ostatné školy sa pridávali týmto smerom v rozvoji atletiky. Pri konkurencii 20 škôl sa podarilo predstihnúť dolnú Oravu, kde takúto kunkurenciu  nemajú, a za túto aktivitu treba učiteľov nášho okresu pochváliť.

          Postupne sa urobil pokrok vo všetkých atletických disciplínach, a to tiež zásluhou rôznych pretekov, kde sa dala dobre porovnávať úroveň škôl. Bol to „ Pohár československého rozhlasu“, „ Bežecká liga“, „ Beh Teryho Foxa“,  „Cezpoľný beh“, „ Atletika družstiev“ a rôzne iné súťaže. Veľkým prínosom pre rozvoj bolo vybudovanie atletického areálu pri ZŠ Rabča, kde sa uskutočňujú okresné, ale aj krajské, ba aj medzi-  národné stretnutia. Za posledných 20 rokov podľa dosiahnutých výsledkov na okresných a krajských kolách, i na majstrovstvách Slovenska v atletike, môžeme smelo napísať, že ZŠ Oravská Polhora je v Žilinskom kraji najúspešnejšia škola v atletike. Chcem týmto poďakovať  všetkým kolegom za priaznivé  prostredie v škole a  najmä  spolupracovníkovi a kolegovi z telocvične Jozefovi Mačorovi za roky dobrej  práce. Za aktivitu pri zveľaďovaní školy a za vybudovanie nádherného atletického a viacúčelového areálu chcem poďakovať riaditeľke školy pani Mgr. Tarčákovej Jolane, ktorý je určený pre rozvoj zdravia a pohybovej  aktivity  ďalším generáciam, aby tradícia tejto školy ostala zachovaná aj  v budúcností.

          V tomto roku a v tomto krásnom prostredí v škole pod vrchom Babia hora, sme dňa 7. 5. 2014 usporiadali     PRVÉ CELOŠKOLSKÉ OLYMPIJSKÉ HRY  v atletike.