• Základná škola s materskou školou Oravská Polhora 130, 029 47 Oravská Polhora

zsorpol@pobox.sk, tel. kontakt: 0915 837 923 – RŠ, 0918 466 885 – ZRŠ

PRAVIDLÁ CESTOVANIA A SPRÁVANIA SA ŽIAKOV

VO VEREJNEJ DOPRAVE

Každý žiak je povinný dodržiavať a rešpektovať tieto pravidlá:

• Počas tvojho príchodu do školy a odchodu zo školy a tiež aj pri preprave verejnou dopravou dodržuj pravidlá správania sa, ktoré ti určuje školský poriadok.
          • Počas čakania na autobus na zastávke do školy alebo zo školy, tiež aj v autobuse, dodržiavaj pravidlá slušného správania sa.
          • Počas cestovania v autobuse si povinný taktiež dodržiavať ustanovenia prepravného poriadku prepravnej spoločnosti.
          • Na autobus čakáš v blízkosti zastávky, správaš sa slušne.
          • Pokiaľ sa na zastávke stretneš s niekým starším, dospelým, slušne sa pozdrav a správaj sa zdvorilo.
          • Pri príchode autobusu čakáš slušne, nevybiehaš na cestu, nenaháňaš sa.
          • Do autobusu nastupuješ už s pripravenou preukážkou alebo peniazmi, bez strkania, predbiehania sa a bez tlačenia spolužiakov.
          • Nezabudni sa vždy pozdraviť.
          • V autobuse sa netlačíš, sadneš si na najbližšie voľné miesto, neobsadzuješ ďalšie miesta pre svojich spolužiakov.
          • Ak počas jazdy nesedíš, si povinný chytiť sa držadiel alebo inej časti v autobuse, ktorá je na to určená.
          • Svojím správaním neohrozuješ bezpečnosť, plynulosť prepravy, zdravie a život ostatných cestujúcich a vodiča.
          • Nastupuješ a vystupuješ len tými dverami, ktoré sú určené na nastupovanie a na vystupovanie.
          • Starší žiaci ste pre mladších spolužiakov vzorom a idete im príkladom.
          • V autobuse nekričíš, nevykrikuješ, máš zakázané používať vulgárne nadávky.
          • Správaš sa slušne, neprovokuješ ostatných, nie si agresívny a drzý.
          • Nevyvolávaš bitky, slovne alebo fyzicky neobťažuješ druhých, nikomu sa neposmievaš, neprezývaš, nezabávaš za hlučne.
          • Na svoje mobilné zariadenie nefotografuješ a nenahrávaš ostatných, ktorí práve s tebou cestujú.
          • Nepúšťaš hlasnú hudbu, spev ani žiadne hlučné a nevhodné internetové videá.
          • Máš zakázané poškodzovať zariadenie autobusu, násilne otvárať dvere a okná počas jazdy.
          • Jedlom a pitím neznečisťuješ autobus, nevyhadzuješ žiadne odpadky v autobuse ani mimo neho.
          • Nikomu nebrániš v nastupovaní do autobusu a vystupovaní z autobusu.
          • Počas celej cesty sa zdržiavaš na jednom mieste, nepremiestňuješ sa, nebeháš a neprechádzaš sa po autobuse.
          • Ak do autobusu nastúpi staršia osoba a nie je voľné miesto, slušne mu ponúkneš to svoje.
          • Pri vystupovaní schádzaš opatrne, neskáčeš a nepreskakuješ schody.
          • A nezabudni, že svojim správaním reprezentuješ seba, svoju rodinu a svoju školu.

Žiak svojím podpisom na prezenčnej listine, ktorá je prílohou týchto pravidiel potvrdzuje, že bol dôkladne oboznámený s týmito pravidlami, rozumie im, súhlasí s nimi a bude ich dodržiavať. Pravidlá budú zverejnené v EduPage žiaka a aj zákonného zástupcu. Je možné, si ich kedykoľvek opätovne prečítať.