Exkurzia do slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva
Dňa 16.10.2017 sa žiaci 6. ročníka zúčastnili exkurzie do slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva.
Žiaci mali možnosť vidieť tieto expozície:
Kras a jaskyne Slovenska, ktorá predstavuje fenomén krasu vo všetkých súvislostiach, od hydrológie, cez povrchový a podzemný kras a jeho ochranu, ľadové jaskyne a ich ochranu, jaskynnú výzdobu, biospeleológiu a speleorcheológiu, až po jaskyniarstvo ako činnosť človeka, ktorou objavuje svet tmy a ticha a vnímanie tejto aktivity ako záujmovej činnosti, vedného odboru, zberateľstva i umeleckej inšpirácie.
Chránená príroda Slovenska – Zem miesto pre život a približuje geo- a biodiverzitu života a ich ochranu. Prehliadka tejto expozície začína prezentáciou ako vznikol vesmír a naša planéta. Pútavou formou navodí atmosféru vzniku Zeme, prvých atómov a zlúčenín, ktoré vo vesmíre vznikali. Ďalej osobitou formou predstavíme mineralogický systém od prvkov po základné skupiny zlúčenín. Ich chemické zloženie pomôžu pochopiť aj tóny jednotlivých hudobných nástrojov. V mineralogickej časti sa oboznamujeme aj s chránenými a drahými minerálmi a predstavujeme fragmenty niekoľkých slovenských meteoritov, dozvieme sa niečo o ťažbe surovín a minerálov. Postupne sa dostaneme do časti venovanej živej prírode. Prehliadku začíname ríšou rastlín a húb s informáciami a ukážkami slovenských naj, ohrozených rastlín, endemitov a reliktov, ako aj filmom, ktorý objasní jeden z najväčších zázrakov života – fotosyntézu.
V ďalšej časti expozície sa oboznámime s rôznymi typmi biotopov a druhmi, čo v nich žijú. Nielen deti priťahuje možnosť vypočuť si zvuky, aké živočíchy vydávajú.
Cez banskú štôlňu a informácie o baníctve v horských oblastiach sa dostaneme do podkrovia, kde na nás už ďalšia časť expozície Chránená príroda Slovenska – Človek, hory, NATURA 2000 venovaná problematike trvalej udržateľnosti.
Ing. Labajová, Mgr. Skočíková