Súťaž o najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“
k Medzinárodnému dňu školských knižníc
24. októbra 2022
Každoročne štvrtý októbrový pondelok si pripomíname Medzinárodný deň školských knižníc. Prvý raz ho vyhlásila v roku 1999 Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva. Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc je „Ako máme radi našu školskú knižnicu“.
Kniha nám ponúka omnoho viac, ako si dokážeme predstaviť. Pri čítaní knihy sa mnohokrát dozvieme niečo nové, čo sme doteraz nevedeli. Rôznymi zábavnými formami práce s knihou podporili dobrý a trvalý vzťah ku knihe a školskej knižnici aj žiaci 2.stupňa ZŠ.
Naše podujatie sme nazvali: „KNIŽNICA – CESTA ZA POZNANÍM“
Každému ročníku bola pridelená nejaká aktivita:
- 5.ročník: MÚDROSŤ SKRYTÁ V ĽUDOVÝCH ROZPRÁVKACH
- 6. ročník: STROM MÚDROSTI – spoznávame krátke formy ľudovej slovesnosti,
- 7. ročník: NÁUČNÉ PEXESO – hravou formou spoznávame literárne osobnosti a ich diela,
- 8.ročník: SLOVENSKÉ NAJ... A PRVENSTVÁ – knihy, noviny, knižnice, významné svetové a medzinárodné dni súvisiace s prácou knižníc, výroky slávnych, vtipy o knihách, citáty o knihách),
BESEDA SO SPISOVATEĽKOU EVA LUKA V MESTSKEJ KNIŽNICI NÁMESTOV0
- 9. ročník: PREDSTAVUJEM VÁM NAŠU DEDINU –( vytvorenie informačnej brožúry)
Piataci si vo svojich triedach spoločne prečítali niekoľko rozprávok z knihy – Medarda Jozefa Slovíka – Goral Karol a zázračná bylina. Žiaci vo dvojiciach riešili rôzne rozprávkové rébusy a pozornosť sme venovali aj práci s textom. Žiaci si namaľovali niekoľko rozprávkových bytostí, resp. namaľovali výstižnú ilustráciu podľa vlastnej fantázie.
Žiaci šiesteho ročníka na začiatku hodiny pracovali v dvojiciach vo frazeologickom slovníku vyhľadali ľudové výroky – príslovia, porekadlá, pranostiky a prirovnania. Potom si každý žiak vypísal niekoľko známych i menej známych „múdrostí“..
V siedmom ročníku na hodine slovenského jazyka všetci žiaci aktívne pracovali na výrobe netradičného pexesa alebo puzzle. Pexesa, ktoré obsahovalo rôzne literárne pojmy a informácie o literárnych dielach a ukážkach nachádzajúcich sa v učebnici . Každý obrázok mal svoj identický pár. Pri tvorbe puzzle žiaci prezentovali svoje kreatívne zručnosti, pretože najskôr nakreslili portrét literárnej osobnosti, ktorý potom rozstrihali. Puzzle si žiaci navzájom vymenili a snažili sa ich , čo najskôr poskladať.
Žiaci ôsmeho ročníka sa popasovali s úlohou knihomoľov, ktorí v školskej knižnici zhromažďovali informácie : - vyhľadávali prvenstvá, a to – prvý slovenský román, prvá vedecká knižnica, prvý herbár a mnoho iných prvenstiev súvisiacich s knihami a knižnicami. Ďalej usilovne zhromažďovali výroky slávnych o knihách a čítaní, hľadali významné svetové a medzinárodné dni súvisiace s prácou knižníc, no nezabudli aj na zábavu – zozbierali mnoho vtipov o knihách a čítaní.
Žiaci deviateho ročníka deviataci vytvorili spoločnú brožúru – Turistický sprievodca - Oravskou Polhorou, v ktorej sa nachádzajú informácie o kúpeľoch Slaná voda, Hviezdoslavovej hájovni, Európskom centre gajdošskej kultúry či rašeliniskách a mohutnej Babej hore , o ktorú sa delíme s Poľskom. Zhromažďovanie informácií o jednotlivých historických faktoch či prírodných krásach v školskej knižnici deviatakom ukázalo, že získavať poznatky štúdiom literatúry je oveľa zaujímavejšie a podnetnejšie.
PaedDr. Viera Rusnáková