Projekty
2021/2022
Absolvovanie programu Tréning fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina
Naši predškoláci zo srdiečkovej triedy úspešne ukončili preventívno-rozvojový program Tréning fonematického uvedomovania podľa D. B. Eľkonina. S obyvateľmi Krajiny slov sa stretávali počas celého školského roka a oboznámili sa nielen so slovami, ale aj s hláskami a slabikami. Za odmenu dostali symbolické vysvedčenia. Veríme, že nadobudnuté vedomosti im pomôžu pri osvojení si čítania a písania v 1. ročníku.
Mgr. Dominika Jagnešáková
Tréning fonematického uvedomovania podľa D.B. Eľkonina
- predgrafémová etapa -
Naši predškoláci zo srdiečkovej triedy (trieda C) sa počas školského roku 2021/2022 pod vedením školskej špeciálnej pedagogičky – MŠ Mgr. Dominiky Jagnešákovej vydajú do sveta slov, slabík a hlások. Hravou formou sa oboznámia so slabičnou a hláskovou štruktúrou slov, čím si vybudujú dobrý základ pre budúce čítanie a písanie. Naučia sa hlásky nielen počuť a rozlišovať, ale aj určovať ich miesto v slove. Na ceste za poznaním ich budú sprevádzať obyvatelia z Krajiny slov Majster Slabika, Majster Dĺžeň a mnohí ďalší.
Po ukončení lekcií na konci školského roka dokáže dieťa:
- vyslabikovať kratšie aj dlhšie slová;
- rozlišovať, že slová sa skladajú z hlások;
- vymenovať niekoľko hlások alebo prvú hlásku v svojom mene;
- zaznamenať (,,zapísať“) krátke jednoduché slová pomocou žetónov alebo značiek;
- vyhláskovať niekoľko jednoduchých krátkych slov aj bez pomoci žetónov;
- chápať rozdiel medzi významom a zvukovou formou slova (medzi predmetom a slovom, ktorý tento predmet označuje);
- rozoznať pojem slabika, hláska, samohláska a pod.
- chápať korešpondenciu jedna hláska = jeden znak, porozumieť zmyslu zápisu slov pomocou žetónov alebo značiek (ako predstupeň čítania a písania);
- určiť počet hlások v jednoduchých krátkych slovách.
Tešíme sa na spoločné chvíle strávené so slovami a hláskami.
Mgr. Dominika Jagnešáková
2020/2021
Implementácia aktivít národného projektu Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II
Naša Základná škola s materskou školou, Oravská Polhora 130 sa zapojila do národného projektu Pomáhajúce profesie v edukácii detí a žiakov II, ktorý je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje. Cieľom projektu je podporiť pozitívne zmeny v inkluzívnom vzdelávaní priamo v školskom prostredí prostredníctvom edukačnej podpory zo strany pedagogických asistentov, asistentov učiteľov pre deti a žiakov so zdravotným znevýhodnením a ostatných členov inkluzívneho tímu, medzi ktorých patrí aj školský špeciálny pedagóg, školský psychológ a sociálny pedagóg.
V inkluzívnom tíme našej materskej školy vďaka spomínanému projektu pôsobí od začiatku školského roka 2020/2021 asistent učiteľa a školský špeciálny pedagóg – MŠ. ktorý sa venujú nielen deťom so zdravotným znevýhodnením, ale pomáhajú aj implementovať princípy inkluzívneho vzdelávania v materskej škole, vytvárajú predpoklady na zlepšenie výchovno-vzdelávacích výsledkov detí a zvyšujú inkluzívnosť a rovnaký prístup ku kvalitnému vzdelávaniu, čím napĺňajú všeobecné ciele národného projektu.
Hlavnou pracovnou náplňou asistenta učiteľa pre deti so zdravotným znevýhodnením je:
- prekonávať zdravotné alebo sociálne bariéry dieťaťa a žiaka,
- bezprostredná spolupráca s učiteľom v triede a s pedagogickými zamestnancami školy,
- spoluorganizovanie činnosti dieťaťa počas výchovno-vzdelávacieho procesu a pri neformálnom vzdelávaní v súlade s pokynmi učiteľa,
- spolupráca pri príprave učebných pomôcok,
- vo voľnočasových aktivitách organizovaných školou: priame vedenie alebo napomáhanie pri činnostiach voľnočasových aktivít (speváckych, hudobných, tanečných, výtvarných, dramatických a iných), spoločenské aktivity, športové podujatia a podobne,
- v spolupráci s rodinou: komunikácia s rodičmi (zákonnými zástupcami) dieťaťa o procese výchovy a vzdelávania,
- organizovanie stretnutí a spolupráca s rodičmi (zákonnými zástupcami) dieťaťa.
Pracovnou náplňou školského špeciálneho pedagóga je:
- poskytovanie špeciálnopedagogickej starostlivosti deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
- poskytovanie komplexnej špeciálnopedagogickej starostlivosti všetkým deťom:
Špeciálnopedagogická starostlivosť spočíva v diagnostike; prognostike; individuálnej alebo skupinovej intervencii; zameranej na zmiernenie negatívneho vplyvu oslabených oblastí dieťaťa, na rozvoj jeho schopností alebo osobnosti vo výchovno-vzdelávacom procese, ktorá sa realizuje formou reedukačných cvičení a špeciálnopedagogické poradenstvo - konzultácie.
V spolupráci s učiteľmi a ostatnými pedagogickými zamestnancami sa venuje:
- tvorbe individuálnych vzdelávacích programov,
- navrhovaniu vhodného prístupu vo výchove a vzdelávaní, vhodných výchovno-vzdelávacích metód a foriem, úprav školského prostredia,
- zabezpečovaniu špeciálnych pomôcok, didaktických pomôcok, kompenzačných pomôcok,
- poskytovaniu konzultácii, metodického vedenia a odbornej literatúry učiteľom a asistentom učiteľa.
V spolupráci s rodičmi sa venuje:
- poskytovaniu individuálnych konzultácii, informácií a špeciálnopedagogického poradenstva rodičom individuálne začlenených detí, ako aj rodičom všetkých detí.
V spolupráci so zariadeniami výchovného poradenstva a prevencie sa venuje:
- osobným návštevám, telefonickej a e-mailovej komunikácii za účelom odbornej konzultácie najmä s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie a Centrom špeciálnopedagogického poradenstva, s odbornými lekármi - pediater, detský neurológ, detský psychiater, klinický logopéd a ďalšími odborníkmi.
Preventívne a rozvojové programy v materskej škole
V priebehu školského roka 2020/2021 sa v našej materskej škole uskutoční niekoľko preventívnych a rozvojových programov v spolupráci s CPPPaP v Námestove.
Detičky z lienkovej triedy (trieda pani učiteľky Mgr. Lenky Lorenčíkovej) a slniečkovej triedy (trieda pani učiteľky Aničky Jagnešákovej) sa zúčastnia preventívnych programov:
Tolerancia voči inakosti, búranie predsudkov, rešpektovanie druhých – program je zameraný na cieľavedomý rozvoj poznatkov, postojov a hodnôt týkajúcich sa problematiky tolerancie voči inakosti od raného detstva. Budovanie tolerancie, búranie predsudkov a rešpektovanie druhých je deťom približované prostredníctvom rozprávok.
Rozvoj emočnej inteligencie a sociálnych zručností - cieľom programu je prostredníctvom hier, aktivít a tvorivých činností podnecovať empatiu, prosociálne správanie a viesť deti k sebareflexii a súčasne ku konštruktívnemu riešeniu problémov.
Naši predškoláci zo srdiečkovej triedy (trieda pani učiteľky Vlasty Miklušákovej) absolvujú taktiež preventívny program Tolerancia voči inakosti, búranie predsudkov, rešpektovanie druhých, ako aj program Rozvoj kognitívnych funkcií v MŠ – program zahŕňa rozvoj pozornosti, pamäte, jemnej motoriky, grafomotoriky, orientácie v priestore, rozvoj matematických predstáv, zrakového a sluchového vnímania a pod. Zároveň sa u detí rozvíja správna výslovnosť hlások, tvorba viet, súvislé vyjadrovanie myšlienok a zážitkov a rozvoj slovnej zásoby.
Po príjemných skúsenostiach z predchádzajúcich rokov sa opäť tešíme na nové zážitky a skúsenosti, ktoré nám a našim deťom tieto programy prinesú.
Rozprávkový program MIRABILIS na rozvoj grafomotoriky
V našej materskej škole bude tento školský rok prebiehať Rozprávkový program Mirabilis na rozvoj grafomotoriky pod vedením špeciálnej pedagogičky - MŠ: Mgr. Dominiky Bystrianskej.
Program má za cieľ optimálne naštartovať a rozvinúť schopnosti a zručnosti, ktoré sú kľúčové pre úspešný progres v grafomotorickom prejave u detí. Hry a činnosti sú zamerané na rozvíjanie schopností v písaní a kreslení. Program je vhodný pre 3 - 6 ročné deti. Forma realizácie programu je vytvorená pre skupinovú prácu s deťmi. Spolu ide o 5 stretnutí. Jedno stretnutie má časovú dotácii 30 - 45 minút, realizované približne 1 -2x týždenne. Každé stretnutie má rovnakú štruktúru šiestich aktivít:
- aktivizujúce hry
- hry zamerané na priestorovú orientáciu začínajúc od telesnej schémy
- hry rozvíjajúce orientáciu v priestore
- aktivity rozvíjajúce orientáciu na papieri
- hlavné grafomotorické cvičenie
- sebareflexia.
Autorkou programu a oprávnenou držiteľkou licencie k vzdelávaniu odborníkov a lektorov Mirabilis je Svetlana Síthová.
Rozprávkový program MIRABILIS na rozvoj grafomotoriky
V priebehu mesiaca december sa naši predškoláci zo srdiečkovej triedy zúčastňujú preventívneho programu Mirabilis na rozvoj grafomotoriky, kde sa pod vedením špeciálnej pedagogičky – MŠ Mgr. Dominiky Bystrianskej zdokonaľujú v kreslení a rozvíjajú svoje schopnosti, ktoré neskôr budú potrebovať pri písaní. Formou skupinovej práce zlepšujú svoj grafomotorický prejav. Okrem toho sa prostredníctvom hier rozvíja ich priestorová orientácia, začínajúc od telesnej schémy, ako aj orientácia na papieri. Súčasťou stretnutí je zhodnotenie vlastnej práce a práce kamarátov. Už sa veľmi tešíme ako detičkám odovzdáme diplomy za úspešné absolvovanie programu.
Mgr. Dominika Bystrianská