•                    „Škola pre život“

Základná škola s materskou školou Oravská Polhora 130 sa nachádza v najsevernejšej obci Slovenska.

Škola bola pre žiakov otvorená v roku 1970. Je plnoorganizovanou školou s právnou subjektivitou. K základnej škole je pričlenená materská škola, zariadenie školského stravovania a Školský klub detí. Základná škola poskytuje základné vzdelávanie pre žiakov, ktorí sú rozdelení do 19 kmeňových tried. Na ročníkoch 1. - 4. je 6 tried a na ročníkoch 5.- 9. je 13 tried.

Hlavnou činnosťou školy je výchova a vzdelávanie žiakov vo veku 6 až 15 rokov v povinnej desaťročnej školskej dochádzke. Škola ponúka predovšetkým kvalitnú výchovu a vzdelávanie. Snahou je, aby úroveň vzdelávania napredovala aj napriek spoločenským trendom.

Naša základná škola vychádza z tradícií regiónu obce ale aj regiónu Oravy. Je zameraná na vyučovanie regionálnej výchovy, výučbu cudzích jazykov a stavia na úspechoch v biológií, geografií, fyziky , športovej príprave žiakov.

Škola má dve odborné jazykové učebne, dve počítačové učebne. Učebne na technickú výchovu, odbornú učebňu na fyziku, chémiu, žiacku knižnicu, miestnosť pre školský klub detí, telocvičňu a multifunkčné ihrisko. Žiaci si svoj talent rozvíjajú v záujmových útvaroch. Veľmi nás teší, že vedúcimi záujmových útvarov sú aj rodičia žiakov.

Hlavným cieľom je, aby žiaci nadobudli :

• primerane veku rozvinuté kľúčové spôsobilosti (kompetencie),
          • zmysluplné základné vedomosti a znalosti,
          • vypestovaný základ záujmu o celoživotné učenie sa,
          • jasné povedomie národného a svetového kultúrneho dedičstva,
          • záujem a potrebu zmysluplnej aktivity a tvorivosti.

Poslaním našej školy nie je len odovzdávať vedomosti a rozvíjať schopnosti žiakov a pripravovať ich na ďalšie štúdium, ale aj formovať ich postoje, viesť ich k dodržiavaniu etických a ľudských princípov a vychovávať ich.

Naša škola je otvorenou inštitúciou pre rodičov, sociálnych partnerov a širokú verejnosť s ponukou rôznej vzdelávacej a spoločenskej činnosti.