• Škola priateľská k deťom

V školskom roku 2015/2016 sa naša škola zapojila  do projektu:

Škola priateľská k deťom (Child-friendly school)

Prečo?

Pretože pre nás neexistuje možnosť, aby akákoľvek škola, a zvlášť naša, nebola priateľská k deťom. Základom úspechu v edukačnom procese je pozitívny vzťah detí k učiteľom, ku škole a k vzdelávaniu, učiteľov k deťom, detí k deťom navzájom.

Projekt je iniciatívou detského fondu UNICEF a je odporúčaný aj Ministerstvom školstva SR ako vhodný doplnok ľudsko-právnej problematiky v Pedagogicko-organizačných pokynoch.

Koordinátor projektu : Mgr. Cvoligová Mária

Ciele?

Cieľom programu je vytvoriť v školách také prostredie, v ktorom sa každé dieťa cíti bezpečne, dobre, sebaisto a do ktorého chodí s radosťou. Najdôležitejšiu úlohu v celom projekte zohrávajú teda deti. ŠPD je o nich a pre nich.  Práve deti majú možnosť i povinnosť vyjadrovať sa nielen k aktivitám súvisiacim s týmto projektom, ale i ku všetkým aktivitám organizovaným školou. Naším cieľom bude dieťa vyzbrojiť do života nielen múdrosťou ale aj pozitívnym hodnotovým rebríčkom, schopnosťou správne sa rozhodovať,  akceptovať iných, vedieť žiť s ľuďmi a pre ľudí, odhodlaním bojovať v živote za pravdu, dobro a spravodlivosť, nezabúdať na svoje korene a vždy myslieť i na iných... Prostredníctvom aktivít UNICEF Slovensko, ako sú napr. Týždeň modrého gombíka, Škola v krabici, či Školy pre Afriku žiaci budú mať možnosť pomôcť deťom, ktoré našu pomoc naozaj potrebujú. Verím, že v tejto súvislosti sa naučia viac vážiť si to, čo majú!

Ako?

Škola priateľská k deťom nielen učí o právach dieťaťa, ale ich aj žije. Nastavuje rámec fungovania vzťahov medzi pedagógmi, deťmi, rodičmi. Tieto témy sú obsiahnuté v 7 krokoch – kritériách, ktoré je potrebné splniť pre získanie titulu Škola priateľská k deťom:

1. Informovanie detí a rodičov o programe ŠPD
            • na triednických hodinách, ZRPŠ, prostredníctvom letákov pre rodičov i žiakov do tried
          2. Školenie o programe pre celý personál školy
            • sa uskutočnilo na pracovnej porade 15. 10. 2015
          3. Nástenka venovaná právam detí, Linke detskej istoty a spolupráci s UNICEF

1. Práva detí v školskom vzdelávacom programe
            • ŠkVP je zverejnený na web stránke školy, v ňom sú zakomponované princípy Dohovoru o právach dieťaťa
          2. Participácia detí na chode školy
          3. Zapájanie sa do aktivít UNICEF Slovensko
          4. Aktivita organizovaná žiakmi z ich iniciatívy
            • na škole je zriadený školský parlament, prostredníctvom ktorého žiaci vyjadrujú svoje názory a námety na vylepšenie školy ako aj organizujú  rôzne aktivity
            • september : Deň mlieka (viď fotogalériu)

Európsky deň jazykov (fotoalbum)

Dopravné ihrisko 3.-4.-5.ročník

Biela pastelka (fotoalbum)

• október :  Hovorme o jedle – výtvarná i vzdelávacia činnosť, súťaže tried           o najlepší zeleninový šalát, prednáška o mede, pečenie chleba, súťaž vo varení medzi žiakmi 7. ročníka

Výmenný pobyt s českom školou

Cezpoľný beh

Hodina biológie plná ovocia a zeleniny

Za tajomstvami pomníkov – hodina dejepisu v teréne

Svet okolo nás – India – prednáška

OKTOBERFEST

OKTÓBER – „MESIAC ÚCTY K STARŠÍM“ – beseda so staršími ľuďmi v

obci

Sekciu Škola priateľská k deťom, ako i jednotlivé kritériá si môžete pozrieť priamo na oficiálnej stránke:

Linka detskej istoty

116 111

Poradenská Linka detskej istoty (LDI) je tu pre všetky deti na Slovensku na bezplatnom čísle 116 111. Môže na ňu zavolať každé dieťa, ktoré potrebuje pomoc alebo chce niekomu pomôcť. Zavolať môžu aj dospelí, ak chcú pomôcť alebo sa potrebujú poradiť v otázkach týkajúcich sa detí. Číslo 116 111 je bezplatné, linka je anonymná, je odborne garantovaná a funguje non-stop, počas celého školského roka, víkendov aj prázdnin. Hlavným cieľom Linky detskej istoty je možnosť okamžitého telefonického kontaktu dieťaťa pri potrebe komunikácie alebo konkrétnej pomoci v krízovej alebo stresujúcej situácii.

Dohovor o právach dieťaťa - v jazyku  mladých ľudí si nájdete na :

Bezpečnosť na internete:                                           http://sk.sheeplive.eu/

Iné zaujímavé stránky pre žiakov i rodičov:             http://zodpovedne.sk/

Mgr. Cvoligová Mária